Suğla Gölü'nde yeni balık avı sezonu dualarla açıldı

Konya'nın Seydişehir ilçesindeki Suğla Gölünde, üreme mevsimindeki balıkların neslini koruyabilmek için 15 Mart'ta başlayan ve 3 ay süren...

16 Haziran 2022 - 15:55
Konya'nın Seydişehir ilçesindeki Suğla Gölünde, üreme mevsimindeki balıkların neslini koruyabilmek için 15 Mart'ta başlayan ve 3 ay süren avlanma yasağı sona erdi.

Yeni sezon açılışı için Suğla iskelesinde bir araya gelen balıkçılar, İlçe Müftüsü Adem Bebek'in okuduğu duaların ardından "vira bismillah" diyerek balıkçı teknelerinin göle indirdi.

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, "Tüm balıkçılarımıza bol ve bereketli bir av sezonu diliyoruz. Varlığımızı devam ettirebilmemizi için tabiattaki dengeyi korumamamız gerekiyor. İnşallah gölde sulama ve avcılık noktasında bu yıl bir rahatlık yaşayacağız. Bundan doyalı rabbimize sonsuz teşekkür ediyoruz." dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin, "Bu bölgemizdeki canlı yaşamının devam etmesi için bugüne kadar birçok çalışma yaptık. Bunun meyvesini bu sene alacağımıza yürekten inanıyor, yeni balık avı sezonunun hayırlı olmasını diliyorum." ifadesini kullandı.

Seydişehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Aşkayanar da bereketli bir sezon dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından tekne ile göle açılan katılımcılar balıkçılara kolay gelsin dileklerini iletti.

Yeni sezon açılış programına Yalıhüyük Kaymakamı İbrahim Yazıcı, Yalıhüyük Belediye Başkanı Hasan Koçer, Seydişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Ünüvar, kurum amirleri ve balıkçılar katıldı.