Yünsa'dan kendinden renkli, boyasız ve doğal kumaşlar

Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz: "Hiçbir sentetik kimyasalın kullanılmadığı kumaşların üretim sürecinde çevreye zararlı atık oluşmuyor"

07 Şubat 2022 - 12:00
Yünsa, dünyanın en eski ve en doğal tekstil hammaddelerinden biri olan yünün doğal renklerini kullanarak üretilen kendinden renkli kumaşları koleksiyonlarına taşıdı.

Yünsa'dan yapılan açıklamaya göre, ekru veya boyalı yün elyaflar yerine, sadece elde edildiği koyunun doğal yün rengine sahip elyaflardan üretilen bu kumaşlar toprak, kahve ve tütün tonlarından oluşan doğal renk paletiyle pastoral bir şıklık sunuyor.

Yüksek yalıtım kabiliyeti sayesinde kışın sıcak, yazın ise serin tutma özelliğine sahip olan yünlü kumaşlar, bahar ve yaz mevsimlerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz, yünün, doğada çözünebilen, vücut ısısını dengeleyen, nefes alabilen ve nemi absorbe eden yapısıyla en sağlıklı ve çevreci tekstil ürünlerinden biri olduğunu vurguladı.

Yünün, hiçbir boyar madde kullanılmadan işlenerek dokunduğunu belirten Sürmegöz, kumaşların bitim işlemlerinin kimyasal kullanılmadan gerçekleştirildiğini aktardı.

Sürmegöz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunun yanı sıra, bitkisel doğal yumuşatıcı kullanılarak yumuşatılan ve doğal apre özelliğine sahip kumaşlara keten tohumundan elde edilen doğal anti bakteriyel de uygulanıyor. Hiçbir sentetik kimyasalın kullanılmadığı kumaşların üretim sürecinde çevreye zararlı atık oluşmuyor. Ayrıca boyama işlemi ortadan kalktığı için üretimde su ve enerji kullanımından da tasarruf sağlanıyor.

Tüm dünyada hakim olan 'doğala dönüş' trendi tekstil ve hazır giyim sektöründe de öne çıkıyor. Bu ürün grubumuz, doğaya ve doğal olana dönüşü simgeleyen natürel bir renk paletine sahip. Koyu ve açık kahve tonları, antrasit, toprak tonları, tütün ve bej tonlarının yanı sıra çeşitli yünlerin karışımıyla farklı renk tonları da elde edebiliyoruz. Özellikle paltoluk kumaş olarak üretilen bu ürünlerimiz, döşemelik olarak kullanıma da uygun.”