"Yarını Kodlayanlar" projesinde Babalar Günü'ne özel eğitim

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel: "Projemizin kapsamını her yıl genişletiyoruz. Çocuklarımızın yanı sıra ebeveynlerin de dijital yetkinliklerini artırma hedefiyle aile buluşmaları düzenliyoruz"

16 Haziran 2022 - 13:50
Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin ortak projesi “Yarını Kodlayanlar” kapsamında Babalar Günü’ne özel 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Ebeveyn Eğitimi düzenlenecek.

Türkiye Vodafone Vakfı açıklamasına göre, "Yarını Kodlayanlar" projesinde çocukların yanı sıra ailelere yönelik eğitimlere de devam ediliyor.

Geçen yıl başlatılan aile buluşmaları kapsamında bu yıl ilk kez Babalar Günü’ne özel olarak 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Ebeveyn Eğitimi düzenlenecek. 19 Haziran Pazar günü saat 14.00-17.00'de gerçekleşecek online eğitim sadece erkek katılımcılara açık olacak.

Ebeveynlerin 21. yüzyıl yetkinliklerinin geliştirilmesinin hedeflendiği eğitimde katılımcılara code.org programı, video konferans programları, sanal sınıf uygulamaları, sunum ve poster hazırlama uygulamaları, online güvenlik programları, dijital yaratıcılık uygulamaları ve kodlama programları hakkında bilgi verilecek.

Katılımcılar, teorik bilgilerin yanı sıra uygulama da yaparak söz konusu programların kullanımını aktif şekilde öğrenebilecek. Uygulama esnasında ihtiyaç duyulması halinde eğitmenlerden destek alınabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği olarak, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirme hedefiyle 6 yıl önce başlattıkları "Yarını Kodlayanlar" projesini büyük bir kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti.

Bugüne kadar 81 ilde 242 binin üzerinde çocuğa kodlama öğrettikleri bilgisini veren Süel, "Projemizin kapsamını her yıl genişletiyoruz. Çocuklarımızın yanı sıra ebeveynlerin de dijital yetkinliklerini artırma hedefiyle aile buluşmaları düzenliyoruz. Geçen yıl başlattığımız aile buluşmaları kapsamında bu yıl ilk kez Babalar Günü’ne özel bir ebeveyn eğitimi düzenliyoruz. Online olarak düzenleyeceğimiz ve 21. Yüzyıl Yetkinlikleri üzerine önemli bilgiler paylaşacağımız eğitimlere tüm babalarımızı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır dae projenin ülkenin dijital dönüşümüne katkı sağlama hedeflerini çocuk, genç, yetişkin ve ebeveynleriyle birlikte gerçekleştireceklerinin farkında olduklarını belirtti.

Hazır, şunları kaydetti:

"Proje kapsamında çocuklarımıza kodlama, çevre bilinci ve afet farkındalık eğitimi, gençlerimize yapay zeka eğitimi ve ebeveynlerimize de 21.Yüzyıl Yetkinlikleri eğitimi veriyoruz. 21. YY Yetkinlikleri eğitimleriyle ebeveynlerimizin kendilerini farklı alanlarda geliştirebilmeleri, dijital okur yazarlık becerileri kazanabilmeleri ve dijital yetkinliklerini geliştirebilmelerini amaçlıyoruz. Bu amacımız kapsamında da ebeveyn eğitimlerimize devam edeceğiz. Babalar günü özelinde gerçekleştirdiğimiz eğitime katılan tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyor ve babalar gününü kutluyorum."

- 6 bin 149 ebeveyne eğitim verildi

Verilen bilgiye göre, "Yarını Kodlayanlar" kapsamında ebeveynlerin dijital yetkinliklerini geliştirme hedefiyle düzenlenen aile buluşmalarında anne ve babalara 21. Yüzyıl Yetkinlikleri, dijital dünyada yararlanabilecekleri kaynaklar ve dikkat etmeleri gereken önemli konular aktarılıyor.

Ebeveynler, bu eğitimler sayesinde dijital dünya hakkında bilmedikleri pek çok konu hakkında bilinçlendiklerini belirtiyor. Projeyle bugüne kadar toplam 6 bin 149 ebeveyne eğitim verildi.

"Yarını Kodlayanlar" projesiyle, Türkiye’nin dört bir yanında yaşları 7 ile 14 arasında değişen çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya giriş, algoritma mantığı, uygulama yapma, hikâye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

Eğitimlerde çocuklara programlama hakkında fikir sahibi olma, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapma, kendi hayal dünyalarını oluşturma, kendi oyunlarını üretme imkanı sunuluyor. Bugüne kadar 81 ilde 242 bini aşkın çocuğa ulaşan proje kapsamında, 1 yılda elde edilen toplam sosyal değer yaklaşık 6,6 milyon TL olurken, projeye yapılan her 1 TL’lik yatırım 4,4 TL değerinde sosyal fayda yarattı.