Tüpraş, daha temiz yakıt için ISOALKY teknolojisini seçti

Tüpraş, daha temiz yakıt talebinin sağlanması amacıyla rafinerilerinde yüksek kaliteli alkilat üretilmesini sağlayan ISOALKY teknolojisini seçtiğini...

09 Şubat 2022 - 12:10
Tüpraş, daha temiz yakıt talebinin sağlanması amacıyla rafinerilerinde yüksek kaliteli alkilat üretilmesini sağlayan ISOALKY teknolojisini seçtiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Honeywell UOP'nin yüksek kaliteli ve daha temiz yakıt üretilmesini sağlayan ISOALKY teknolojisi, Tüpraş rafinerilerinde kullanılmaya başlanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüpraş Genel Müdür Yardımcısı İhsan Serdar Kemaloğlu, "Önemli avantajları nedeniyle ISOALKY'yi diğer alkilasyon teknolojilerine tercih ettik. Bu proje, Tüpraş'ın piyasaya daha temiz yakıt sunmada kilit bir bileşen olan yüksek kaliteli benzin üretmesini sağlayacaktır. Bu yeni teknoloji, sürdürülebilir temel iş alanlarına odaklanırken, 2050 yılına kadar karbon nötr olma yolunda temiz enerji çözümleri sağlama hedefimiz doğrultusunda sürdürülebilir rafinaj girişimimizin bir parçası." ifadelerini kullandı.

ISOALKY teknolojisi, emisyonu ve egzoz borusu kirliliğini azaltan kükürt oranı düşük, sıfır aromatik yüksek oktanlı alkilat üretiyor. Benzinle çalışan hafif hizmet araçları için alkilat gibi yüksek oktanlı yakıtları standart hale getirmek, çevre için büyük bir fark oluşturacağı gibi sürücülerin bir galon benzinle daha fazla kilometre yapmasına yardımcı oluyor.

Söz konusu teknolojinin, ulaşım yakıtlarının karbondan arındırılmasında, daha temiz, yakıt açısından verimli ulaşım seçeneklerinin ortaya çıkmasında önemli rol oynaması bekleniyor.