Sodexo'dan elektriği verimli kullanma önerileri

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Teknik Hizmetler Direktörü Murat Özberk, elektrikte kademeli tarife uygulamasının ardından 150 kilovatsaat tüketimi...

18 Ocak 2022 - 11:50
Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Teknik Hizmetler Direktörü Murat Özberk, elektrikte kademeli tarife uygulamasının ardından 150 kilovatsaat tüketimi aşmamak için evde elektriği daha verimli kullanmanın yollarını açıkladı.

Özberk, yazılı açıklamasında elektrik tüketimini düşürmek için önerilerde bulundu.

Beklemedeki elektriğin açma kapamalı çoklu priz ile azaltılabileceğine dikkati çeken Özberk, diğer tavsiyelerini şöyle sıraladı:

"Çamaşır ve bulaşık makinelerinde 'eco' programı kullanın. Yemek için su ısıtılması gerektiğinde tencerede su kaynatmak yerine kapalı tip su ısıtıcılarının kullanması elektrikli ocak kullanımından daha verimli olur. Buzdolabından ne alacağınıza karar verin, kapıyı açıp düşünmeyin. Su tasarrufu yapan, elektrikten de tasarruf etmiş olur. Ütü yaparken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Giysi satın alırken 'ütü gerektirmez' ile işaretlenmiş giysilerin tercih edilmesi de fark yaratır. Ütü yaparken düz bir hat üzerinde ileri-geri yapmak ütüleme kalitesini artırır. Evinize alacağınız cihazların elektrik verimliliğini kontrol edin."