Petkim, 2021'de 5,5 milyar lira net kara ulaştı

SOCAR Türkiye'nin iştiraki Petkim'in net karı geçen yıl sonunda 5,5 milyar lira oldu.Şirketten yapılan açıklamaya göre, petrokimya...

28 Şubat 2022 - 10:10
SOCAR Türkiye'nin iştiraki Petkim'in net karı geçen yıl sonunda 5,5 milyar lira oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, petrokimya ürünlerinde talep artışıyla birlikte arz kısıtlarının da yaşandığı dönemde ürün portföyündeki çeşitlilik ve kesintisiz üretimle Petkim, 57 yıllık tarihinin net kar rekorunu kırdı.

Geçen yıl satışlarını önceki yıla göre yüzde 137 artırarak 28,7 milyar liraya yükselten Petkim'in net karı 5,5 milyar lira olarak kayda geçti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, Petkim'in başarısında geniş ürün portföyüyle yaptığı üretimin etkili olduğunu ifade etti.

Son iki yılda hijyen ihtiyacının artmasının, özellikle ambalaj malzemelerine talebi yüksek tuttuğunu aktaran Mammadov, "STAR Rafineri'nin kesintisiz üretime devam etmesinin de verdiği katkıyla Petkim'in kapasite kullanım oranı 2020'deki yüzde 87,9'dan 2021'de yüzde 92,6'ya çıktı. STAR Rafineri'nin ne kadar doğru bir yatırım olduğu da böylece bir kez daha ispatlanmış oldu. Salgındaki kısıtlamalara rağmen özellikle ihracat yapan yerli üreticinin üretimlerinin aksamaması için ürün sağlamaya devam ettik. Petkim'de ticari satışların toplam satışlar içindeki payı yüzde 33'ü geçti. Ticari satışlardan 65 milyon dolar kar elde edildi. 2021 yılında etkin finansal risk yönetimi sergileyerek net faiz masrafımızı da azalttık. Yıllık karımız üzerinden tahakkuk edilen 1,1 milyar liralık kurumlar vergisi ile ülke ekonomimiz için de önemli bir finansal değer ürettik." değerlendirmesinde bulundu.