Omsan Logistics'in tren işletmeciliği hakkı 5 yıl daha uzatıldı

Omsan Logistics Genel Müdürü Cömert Varlık: "Aldığımız bu belgeyle daha da büyüyerek önümüzdeki yıllarda da demir yolu taşımacılığının yaygınlaştırılmasına ve karbon emisyonu salınımının azaltılmasına önemli katkılarda bulunarak sürdürülebilirlik anlamında hem ülkemize hem de dünyaya fayda sağlamayı sürdüreceğiz"

30 Aralık 2022 - 10:40
Omsan Logistics’in, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Türkiye’deki ulusal demir yolu hatlarında işletmecilik yapılabilmesine olanak sağlayan Demiryolu Emniyet Yönetim Sistemi (DEYS) belgesinin süresi 5 yıl daha uzatıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin ilk özel tren işletmecisi unvanına sahip olan Omsan Logistics, "yeşil taşımacılık" olarak nitelenen demir yolu taşımacılığında geçen yıl Türkiye’de demir yolu ile gerçekleştirilen taşımalardaki payını yüzde 15’e çıkartarak özel firmalar içinde lider konuma geldi.

Omsan Logistics’in, Türkiye’de tren işletmeciliği yapabilmek için alınması zorunlu olan DEYS belgesinin süresi 5 yıl daha uzatıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından denetlenen DEYS, tüm demir yolu işletmecilerinin emniyetli çalışmasını sağlayan, tehlikelerin azaltılmasına, risklerin düşürülmesine yönelik önlemlerin sistematik olarak belirlenmesini ve buna göre kuralların, talimatların, süreçlerin devamlı takip edilerek revize edilebilmesini imkan tanıyan organizasyonel yapı olarak tanımlanıyor.

- "Hedefimiz demir yolu taşımacılığında daha da büyümek"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Omsan Logistics Genel Müdürü Cömert Varlık, lojistik sektörünün köklü oyuncularından birisi olarak, "yeşil taşımacılık" kavramının odağında bulunan demir yolu taşımacılığını kendileri için stratejik büyüme alanı belirlediklerini kaydetti.

Omsan Logistics’in son yıllarda demir yolu taşımacılığının hizmet portföyündeki ağırlığını giderek artırdıklarını belirten Varlık, "Geçtiğimiz yıl Türkiye’de demir yolu ile yapılan toplam taşımaların yüzde 15’ini gerçekleştirerek, demiryolu taşımacılığı yapan özel firmalar içinde lider konuma yerleştik. Bugün 15 adet lokomotif ve 400’den fazla vagondan oluşan filomuzla bu alanda müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Tren taşımacılığı karbon salınımını azaltıyor"

Varlık, özellikle AB Yeşil Mutabakatı ile son dönemde lojistik firmalarının hayata geçirdiği emisyon azaltımına katkı sağlayan projelerin büyük önem kazandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Dijital Karbon Ayak İzi Hesaplama uygulaması aracılığıyla yapılan hesaplamalara göre, 2021’de gerçekleştirdikleri operasyonlarda demir yolu hattı kullanımı ile 2 milyon 220 bin 154 ağacın dengeleyebileceği karbon salımına eşdeğer tasarruf sağladık. Gelecek dönemde özellikle 'yeşil taşımacılık' tarafında yatırımlarına hız vereceğiz. Türkiye’nin demir yolu tren işletmeciliği yetki belgesine sahip ilk özel tren işletmecisi unvanını taşıyoruz. Aldığımız bu belgeyle daha da büyüyerek önümüzdeki yıllarda da demiryolu taşımacılığının yaygınlaştırılmasına ve karbon emisyonu salınımının azaltılmasına önemli katkılarda bulunarak sürdürülebilirlik anlamında hem ülkemize hem de dünyaya fayda sağlamayı sürdüreceğiz."

Verilen bilgiye göre, DEYS sertifikası, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 5 yıllık sürelerde veriliyor. Bakanlığın yayınladığı ulusal/uluslararası yönetmelik ve prosedürlere uyum sağlayan firmalar DEYS sertifikası almaya hak kazanıyor.

Bakanlık, sertifika süresi içerisinde her yıl denetimler düzenliyor. Denetimler sırasında DEYS ile ilgili eksik görülen noktalar firmalara bildiriliyor. Bir sonraki yıl denetimlerde eksik görülen noktaların tamamlanıp tamamlanmadığına bakılıyor.

DEYS Türkiye’de, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) dışında sadece 3 özel firmada bulunuyor.