Novi Pazar Türk Kültür Merkezi öğrenci ve okutmanları Milli Eğitim Bakanlığını ziyaret etti

Bakan Yardımcısı Mustafa Safra: "Soydaş ve akraba topluluklarla ekonomik, sosyal ve kültürel bağların geliştirilmesi için ilgili kişi, kurum, sivil toplum kuruluşu ve mesleki yapılanmalarla birlikte yapılacak çalışmaların her zaman destekçisiyiz"

02 Temmuz 2021 - 12:00
Sırbistan'ın Sancak bölgesinde bulunan Novi Pazar Türk Kültür Merkezi okutmanları ile Boşnak öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığını ziyaret etti.

Bakanlıktan açıklamaya göre, Novi Pazar Türk Kültür Merkezi öğrenci ve okutmanları, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı iş birliğinde yürütülen proje kapsamında Türkiye'ye geldi.

Türkiye'nin tarihi ve turistik yerlerini gezecek öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığını da ziyaret etti. Öğrencileri, Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitimi Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili ağırladı.

Bakan Yardımcısı Safran, Novi Pazar'da Türkçe kursuna devam eden Boşnak öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Balkan ülkelerindeki öğretmen, okutman ve eğitici personel mevcudunun yıldan yıla önemli oranda arttığına dikkati çekti.

Novi Pazar Türk Kültür Merkezinin Boşnaklarla Türkçe ve Türk kültürü paydasında buluşma olanağı sağladığını vurgulayan Safran, şunları kaydetti:

"Soydaş ve akraba topluluklarla ekonomik, sosyal ve kültürel bağların geliştirilmesi için ilgili kişi, kurum, sivil toplum kuruluşu ve mesleki yapılanmalarla birlikte yapılacak çalışmaların her zaman destekçisiyiz. Bu doğrultuda yapılan projeleri madden ve manen teşvik etmenin Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin kültürel, bilimsel, ticari ve sosyal alanlarda geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum."

Safran, projede emeği olan Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Novi Pazar Türk Kültür Merkezinin Türkçe okutmanları ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına teşekkür ederek, öğrencilerin Ankara, Kapadokya ve İstanbul'da yapacakları gezilerinin keyifli geçmesini diledi.

Öğrenciler ve Türkçe okutmanlarla sohbet eden Safran, konuklara ziyaretin anısına hediye takdim etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.