Meram'da yerli ve milli tohumlar lezzetli ürünlere dönüşüyor

KOP desteği ile Meram Belediyesi, Karatay Ziraat Odası ve Konya Sebze Üreticileri Birliği'nin ortaklığında hayata geçirilen Sebze Fidesi Üretim...

Meram'da yerli ve milli tohumlar lezzetli ürünlere dönüşüyor
05 Eylül 2021 - 17:40
KOP desteği ile Meram Belediyesi, Karatay Ziraat Odası ve Konya Sebze Üreticileri Birliği'nin ortaklığında hayata geçirilen Sebze Fidesi Üretim Tesisinde, üretilen fideler lezzetli mahsullere dönüşüyor.

Meram Belediye Başkan Mustafa Kavuş, vatandaşların daha sağlıklı ve kaliteli ürünlerle buluşması için çalıştıklarını kaydederek, "Göreve geldiğimizde faaliyete geçirdiğimiz Konya Fide Merkezimizde yaklaşık 2 yıllık süreç geride kaldı. Burası şehrimizin ilk ve tek fide merkezi. Daha önce yaklaşık 120 milyon fide Konya dışından temin ediliyordu. Bu rakamın yüzde 10-15'i oranındaki fideyi bu tesiste üretmek üzere yola çıktık. 2 yıldır da Konya iklimine ve toprağına uygun bir şekilde hızlı bir üretim gerçekleştiriyoruz. Bu fidelerle de lezzetli mahsullerimizi alıyoruz." dedi.

"KOP ile Ata Tohumları Nesilden Nesile" projesi hakkında da bilgi veren Başkan Kavuş, *KOP’un desteklediği projemizde Tarım İl Müdürlüğü, Sebze Üreticileri Birliğimiz, Karatay Ziraat Odamız ve Meram Belediyemizle birlikte yeni bir sera oluşturuyoruz. Bu serada, Konya ve civarındaki bütün ilçelerden ata tohumlarını çoğaltacağız. Şu ana kadar 70’e yakın tohum topladık. Seramızı kış döneminde hazırlayacağız ve önümüzdeki dönemle birlikte ata tohumlarımızı ekmeye başlayacağız. Bu fidelerden tohumluk için ayırarak çoğaltacağız." diye konuştu.

Konya Merkez Sebze Üreticileri Birliği Temsilcisi Ali İhsan Uyanık ise "Fide merkezinden elde ettiğimiz fideleri yetiştirdik. Hastalıklara dayanıklı mahsullerimizi yaklaşık 20 gün erken topladık. Kaliteli ürünler elde ederek kazancımızda da artış yaşadık. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Başkanımız Mustafa Kavuş'a verdiği destek dolayısıyla ayrıca teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.