Konya, Aksaray, Karaman ve Afyonkarahisar'da 28 Şubat sürecine tepkiler

Konya, Aksaray, Karaman ve Afyonkarahisar'da bir araya gelen AK Partililer, 28 Şubat sürecine tepki gösterdi.AK Parti Konya İl Başkanlığında, 28...

28 Şubat 2022 - 15:45
Konya, Aksaray, Karaman ve Afyonkarahisar'da bir araya gelen AK Partililer, 28 Şubat sürecine tepki gösterdi.

AK Parti Konya İl Başkanlığında, 28 Şubat "postmodern darbe"nin 25. yıl dönümü dolayısıyla İl Halk Kütüphanesi önünde düzenlenen programa, İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, sivil toplum örgütü üyeleri ile partililer katıldı.

Angı, burada yaptığı basın açıklamasında, motivasyonunu 27 Mayıs darbesinden alan 28 Şubat'ın, bir darbenin tarihi olduğu gibi vesayetin, antidemokratikliğin, karanlık bir zihniyetin de ismi olarak tarihe geçtiğini belirtti.

28 Şubat darbesinin vesayetçi sistemin ilk tezahürü olmadığını ifade eden Angı, şunları kaydetti:

"Maalesef sonu da olmamıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi de aynı kaynaktan beslenen işgalci vesayetçi sistemin dışarı aksayan bir sürecidir. 28 Şubat zihniyeti halen bazı mahfillerde diriliğini korumaktadır. Vesayetçi sistemle mücadelemiz biz var olduğumuz sürece devam edecektir. '28 Şubat bin yıl sürecek' diyenler unutmasın ki 28 Şubat sürmedi ancak bizler bin yıl geçse de 28 Şubat'ı unutmayacağız. Demokrasi ve milli iradeye her zaman sahip çıkacağız. 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milletimizle beraber gösterdiğimiz mücadele bunun ispatıdır."

- Aksaray

Aksaray'da da 28 Şubat sürecine tepki gösteren AK Partililer, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda buluştu.

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, burada yaptığı açıklamada, 25. yılını geride bırakan 28 Şubat sürecinin, milletin inancına, iradesine, değerlerine, insan haklarına, demokrasiye ve özgürlüklere yapılan fiili bir darbe olduğunu söyledi.

Kadın ve genç kızların bu karanlık sürecin en büyük mağdurlarından olduğunu dile getiren Altınsoy, "Darbecilerin kurduğu ikna odalarında nice kadın, inançları hiçe sayılarak horlanmış ve baskıya maruz kalmıştır. Başörtüleri açılmaya zorlanmıştır. Bu odalarda psikolojik baskılara maruz bırakılan kızlarımızın çoğu üniversitelerdeki, liselerdeki eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmış ve etkisi bugün dahi süren travmalar geçirmiştir. Getirilen kanunsuz başörtüsü yasağı ile kadınların çalışma hayatında var olmaları engellenmiştir."

- Karaman

Karaman'da da AK Parti il binasında bir araya gelen partililer, 28 Şubat sürecine tepki gösterdi.

İl Başkanı Abidin Çağlayan, yaptığı konuşmada, 28 Şubat'ta medyanın "Topyekün Savaş" manşetleri attığını anımsatarak, "Ankara sokaklarında tanklar yürütülmüş, anti-demokratik MGK kararları alınmış, 'demokrasiye balans ayarı' denilerek dönemin hükümeti istifaya zorlanmıştır. 'Bin yıl sürecek' dedikleri 28 Şubat post-modern darbesi ile insanlar ayrımcı, ötekileştirici, insan haklarına aykırı uygulamalara maruz bırakılmış, milyonlarca insanın hayatı karartılmıştır." diye konuştu.

- Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da AK Partililer, Zafer Müzesi önünde bir araya geldi, 28 Şubat sürecini kınayan pankartlar açtı.

AK Parti İnsan Hakları Başkanı Kadir Satılmış, burada yaptığı basın açıklamasında, 28 Şubat'ın bir darbenin tarihi olduğu gibi vesayetin, antidemokratikliğin, karanlık bir zihniyetin de ismi olarak tarihe geçtiğini belirtti.

Satılmış, "Ülkede 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat, 15 Temmuz gibi insan onurunun, insan haklarının, demokrasi ve değerlerimizin hiçe sayıldığı günlerin bir daha yaşanmaması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz." dedi.