Kırıkkale Valisi Tekbıyıkoğlu'ndan Öğretmenler Günü mesajı

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Tekbıyıkoğlu, mesajında, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal...

23 Kasım 2021 - 15:50
Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Tekbıyıkoğlu, mesajında, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin yıl dönümünün, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlandığını anımsattı.

Öğretmenliğin, gücünü sevgiden alan, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslek olduğuna dikkati çeken Tekbıyıkoğlu, şunları kaydetti:

"İnsanlığa doğruyu, güzeli ve iyiyi öğreten, ilim ve irfanı kuşaktan kuşağa aktaran öğretmenler, dünyanın her yerinde çok kutsal bir vazifeyi icra etmektedirler. Başöğretmen Atatürk'ün 'Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan ordusudur' vecizesinde de açıkça ortaya koyduğu gibi öğretmenlerimiz geleceğimizi şekillendiren, yetiştirdiği nesillerle geleceğimize yön veren kutsal bir meslek grubunun mensuplarıdır. Ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasında, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimiz, dün ve bugün olduğu gibi yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceklerdir."

Tekbıyıkoğlu, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu kutsal görevi yerine getirirken şehit düşen ve hayatını kaybeden tüm öğretmenleri saygı, minnet ve rahmetle andığını vurguladı.