Kayseri Kocasinan Belediyesinden "Ali Cengiz Oyunu!"

Avrupa Birliği fonlarından mülteci, sığınmacı yada geçici koruma altındaki yabancılar için açılan, “Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi tarafından desteklenen ‘Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Uyum için Girişimcilik Kapasitelerinin Geliştirilmesi’ ortak kullanım tesisleri hibe programına proje sunulması ve sunulan projede kurumu temsilen ve imzalamaya belediye başkanına yetki verilmesi” talebi akıllarda soru işaretleri işaretleri bırakırken muhalefet olayı "Ali Cengiz Oyunu olarak niteledi. İYİ Parti ve CHP'nin karşı oylarına karşın AK Parti ve MHP'nin oyları ile kabul edilen Kocasinan'da "Mültecilerle ilgili gündem maddesinin" perde arkasında ne var? Projenin asıl amacı ne? Meclis üyeleri yanıltıldı mı? sorularını akıllara getirdi.

Kayseri Kocasinan Belediyesinden "Ali Cengiz Oyunu!"
07 Eylül 2021 - 11:47

Mülteci, Sığınmacı ve geçici koruma altında bulunan yabancıların girişimcilik eko sistemine dahil edilebilmesi ve Kocasinan Belediye Meclisinde oylanan, "Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi tarafından desteklenen 'Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Uyum için Girişimcilik Kapasitelerinin Geliştirilmesi' ortak kullanım tesisleri hibe programına proje sunulması ve sunulan projede kurumu temsilen ve imzalamaya belediye başkanına yetki verilmesi" maddesi, CHP ve İYİ Partili Meclis Üyelerinin ret oyuna karşın AK Parti ve MHP'li üyelerin oyu ile Kocasinan Belediye Meclisinde kabul edildi.

Kayseri Olay gazetesinde yer alana habere göre; Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanacak fon ile birlikte proje kapsamında Tarım Okulu’nun kurulacağını belirterek, projenin Sanayi Bakanlığı öncülüğünde yürütüleceğini ve başvurunun da oraya yapılacağını dile getirdi. "Mültecilere yönelik proje" diyen Muhalefetin karşı çıktığı taleple ilgili Çolakbayrakdar,  “Amacımız çiftçilerimize, tarıma bir eğitim platformu kazandırmak, AB’den destek almak üzere girişim içindeyiz” ifadelerini kullandı. Ancak muhalefet bu açıklamalardan tatmin olmadı ve talebe karşı çıktı.

CHP ve İYİ Partili Üyeler, "Bu madde Suriyeliler ve Afganlılar ile alakalı.."

İYİ Partili Erhan Özhan, “Bu talepler hoş gibi görünen, ancak ülkemizde  göçmeleri yerleşik hale getiren çalışmalar” dedi. Diğer bazı muhalefetteki Meclis üyeleri de talebin Suriyeli ve Afganlara yönelik olduğunu savunarak, karşı çıktı. Talep İYİ Parti ve CHP’li Meclis üyelerinin karşı oyuna rağmen, AK Parti ve MHP’li Meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

Çolakbayraktar'ın "Tarıma ve çiftçimize yönelik" dediği projeninin asıl amacı ne?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ICMPD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi) tarafından AB’den sağlanan 26.4 milyon avro destekle hayata geçirilen ve hazır giyimden tarıma tüm sektörlerde desteklerin sağlanacağı belirtilen “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi Projesi” (ENHANCER) neyi amaçlıyor? 

Kocasinan Belediyesi tarafından muhalefete anlatılmayan gerçek!

Türkiye'de geçici koruma altında olan Suriyeli mültecilerin istihdam imkanlarını arttırıp yaşam koşullarını iyileştirmek suretiyle onların sosyo-ekonomik katılımına katkıda bulunmayı amaçlayan Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve ICMPD tarafından yürütülen bir projedir.Türkiye’de geçici koruma sağlanan Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar arasında potansiyel girişimcilerin ileri seviyelerde beceriler kazanması, iş bağlantılarının geliştirilmesi, politika koordinasyonunun iyileştirilmesi ve sosyo-ekonomik uyum için ulusal, bölgesel ve yerel aktörlerin katılımı dâhil olmak üzere çeşitli pratik sonuçları hedefliyor. Proje ile geçici koruma sağlanan Suriyelilerin girişimcilik ekosisteminde konumlandırılması mümkün kılınarak, bu konuda ev sahibi toplulukların kapasitesi güçlendirilmeye çalışılacak.

Parayı veren düdüğü çalıyor!

48 ay boyunca İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve Hatay’dan oluşan 48 vilayette gerçekleştirilecek ve Türkiye’de geçici koruma altında olan Suriyeli mültecilerin girişimcilik ekosistemine dahil olmasını sağlayıp, yerel toplumun sahip olduğu potansiyeli daha da arttırmasını amaçlayan projenin açılışı önceki yıl dijital platformda gerçekleşmişti.