Kayseri'deki Ali Dağı'na füniküler hattı kurulacak

Kayseri'de Talas Belediyesi tarafından yürütülen Ali Dağı Master Planı kapsamında hayata geçirilecek füniküler (çekmeli vagon) hattı için ön...

20 Ağustos 2021 - 11:10
Kayseri'de Talas Belediyesi tarafından yürütülen Ali Dağı Master Planı kapsamında hayata geçirilecek füniküler (çekmeli vagon) hattı için ön yeterlilik ihalesi düzenlendi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, yerli ve yabancı 10 firmanın katıldığı ihalede, firmaların sundukları yeterlilik belgelerinin tespiti yapıldı. Firmaların yeterliliğe sahip olup olmadıkları, ihale komisyonunun yapacağı değerlendirmenin ardından açıklanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, 30 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüşmek üzere olduğunu belirtti. Ali Dağı'nın Kayseri için önemli bir değer olduğunu vurgulayan Yalçın, "Bu değerden en güzel şekilde yararlanmak amacıyla yaklaşık bin 300 metre uzunluğa sahip bir füniküler hattı kuracağız. İhalemizin ilk ayağını gerçekleştirdik. Katılan 10 firmamız var, her firmanın kendi referansları ve yetkinlikleri var. Firmalarımıza teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Ali Dağı Master Planı çerçevesinde 100 milyon lira bütçe planlandığına işaret eden Yalçın, şunları kaydetti:

"Ali Dağı, Türkiye'deki en önemli yamaç paraşütü mekanlarından birisidir. Burada hava sporlarıyla ilgili dünya çapında yarışlar organize ediyoruz. Bu yönüyle Ali Dağı Füniküler Hattı, sivil havacılığı ve uluslararası hava sporlarını da destekleyecek bir proje olacak. Ayrıca doğaseverlere, dağcılığa ve ekstrem sporlara gönül verenlere hizmet edecek. Ali Dağı Master Planı, bünyesindeki tesisler, imkanlar ve aktiviteler ile Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyacak ve Kayseri'ye çok şey katacak. Ali Dağı Master Planı'ndaki tüm projeleri 100 milyon liralık bütçe ile hayata geçirmeyi planlıyoruz."

- Ali Dağı Füniküler Hattı Projesi

Yaklaşık bin 300 metre uzunluğa sahip olacak hatta, 1261 metre kotundan 1766 metre kotuna kadar 505 metre yükseklik çıkılacak. Yüzde 46 eğimle çıkacak hat üzerinde alt istasyon, üst istasyon ve 360 derece yürüyüş yolu ara istasyonu olmak üzere 3 istasyon bulunacak. 60 kişi taşıma kapasitesine sahip kabinler ile saatte 1200 yolcu taşınabilecek. Hat üzerinde 20 ve 120 metre uzunluğunda iki de köprü yapılacak. İstasyonlarda yeme içme ve dinlenme amaçlı sosyal tesisler ile çeşitli spor ve eğlence yerleri de bulunacak.