Kayseri'de oda ve borsalarca desteklenen Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kontenjanı doldu

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), Kayseri Ticaret Odası (KTB) ve Kayseri Ticaret Borsası (KTB) tarafından desteklenen Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu...

19 Ağustos 2021 - 15:05
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), Kayseri Ticaret Odası (KTB) ve Kayseri Ticaret Borsası (KTB) tarafından desteklenen Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kontenjanının yüzde 100'ünün dolduğu bildirildi.

KAYSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı kapsamında açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre, sınavla öğrenci kabul eden teknik ve Anadolu liselerinde doluluk oranı yüzde 77 iken, MEB, TOBB ve TOBB ETÜ tarafından imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamındaki 113 meslek lisesinin doluluk oranı yüzde 96'ya ulaştı.

Kayseri'de de oda ve borsalar tarafından desteklenen Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ise doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, gençlerin meslek liselerine olan ilgisinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

MEB, TOBB ve TOBB ETÜ arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü'nün meyvelerini vermeye başladığına dikkati çeken Büyüksimitci, şunları kaydetti:

"Protokol kapsamında üç odamızın desteklediği Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tam doluluk oranına ulaşması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Mesleki eğitime inanarak desteklediğimiz okulu, tercih eden öğrencilerimize ve ailelerine teşekkür ediyorum. Okulumuza bu ilgi devam ettiği sürece sanayicilerimizin de gelecek dönemlerde bu okullarımıza olan ilgi ve desteği artarak devam edecektir. Önümüzdeki yıllarda bu okullarımızdan mezun olan gençlerimizin sanayicimizin ihtiyaçlarına karşılık vereceğine inanıyor, projenin oluşmasında emeği geçen başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm kesimlere şükranlarımı sunuyorum."