Kayseri Büyükşehir Belediyesi: İddialar asılsız! İhaleyi alan firmaya müdahale etmiyoruz

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, "Kamuoyunda “Reklam mecralarına müdahale ediliyor” şeklinde oluşturulmaya çalışılan algının gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmadığı gibi farklı amaçlara hizmet ettiği de açıktır. İddia edildiği gibi açık hava reklam mecralarının işletme hakkını ihaleyle alan firmaya müdahale etmesi ve yönlendirmesi söz konusu olamaz," denildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi: İddialar asılsız! İhaleyi alan firmaya müdahale etmiyoruz
22 Mart 2022 - 14:30

Kayseri Büyükşehir Belediyesi kamuoyunda “Reklam mecralarına müdahale ediliyor” şeklinde çıkan haberlere istinaden bir yazılı açıklama yaptı.


Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada;

"Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin iddia edildiği gibi açık hava reklam mecralarının işletme hakkını ihaleyle alan firmaya müdahale etmesi ve yönlendirmesi söz konusu olamaz.


Başka sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de ihaleyi alan firma ticari bir faaliyet yürütmekte olup, reklam mecralarının kiralanması ve kullandırılmasıyla ilgili iş ve işlemleri kendi organizasyonuyla gerçekleştirmektedir.

Reklam mecralarına izinsiz bir şekilde asılan ve “korsan” tabir edilen pankart ya da afişlerin kaldırılması da yine kanundan kaynaklanmaktadır. İzinsiz ve bedelsiz bir şekilde bir başkasına ait alanı “gasp ederek” kullanmaya çalışanlara göz yumulması düşünülemez. Daha öncede münferit şekilde yaşanan olaylarda da korsan afişlere asla müsaade edilmemiştir.

Kamuoyunda “Reklam mecralarına müdahale ediliyor” şeklinde oluşturulmaya çalışılan algının gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmadığı gibi farklı amaçlara hizmet ettiği de açıktır.

Eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltmak ve “Kanundan kaynaklı” uygulamaları yok sayarak kişisel çıkar sağlamaya yönelik popülist açıklamalar yapmak kimseye yarar sağlamayacaktır. Aksine, yanılttığı her bir Kayserilinin kul hakkına girmesine yol açacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur," ifadeleri kullanıldı.