Kayseri Büyükşehir Belediyesi bu yıl 3 bin 200 küçükbaş hayvan dağıtacak

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, "Koyunlar Artıyor, Meralar Şenleniyor" projesi kapsamında bu yıl 160 aileye 3 bin...

08 Şubat 2022 - 13:20
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, "Koyunlar Artıyor, Meralar Şenleniyor" projesi kapsamında bu yıl 160 aileye 3 bin 200 küçükbaş hayvan dağıtımı yapacaklarını bildirdi.

Büyükkılıç, yaptığı yazılı açıklamada, 2021 yılında 55 aileye 20'şer küçükbaş olmak üzere 1100 hayvan dağıtımı gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Koyunların arttığının, meraların şenlendiğini aktaran Büyükkılıç, "Gelir düzeyi düşük kırsal alan nüfusunun yaşam standartlarının yükseltilmesine hizmet edecek koyunculuk faaliyetinin yeniden canlandırılması amacıyla bir hayvancılık modelinin oluşturulmasını ve bu modelin geliştirilmesini amaçladık. Bu yıl proje kapsamında 160 aileye 3 bin 200 küçükbaş dağıtacağız. Dağıtım için talep toplamaya 14 Şubat'ta başlıyoruz. Şehrimize, besicilerimize hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Büyükkılıç, proje kapsamında, Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza, Yahyalı ve Yeşilhisar olmak üzere her ilçede 10 aileye, 19 akkaraman koyun ve 1 adet akkaraman koç olmak üzere 20 adet küçükbaş hayvan verileceğini belirtti.

Büyükkılıç, kırsal mahallelerin canlandırılmasını sağlayacak projenin maliyetinin 8 milyon 242 bin 560 lira olarak belirlendiğini, üretimi gerçekleştirilen küçükbaş hayvanların sayısının arttırılarak projenin devamının sağlandığını belirtti.

Projeye, 4 Mart'a kadar başvuru yapılabilecek.