KAYMEK'ten "Anadolu'nun Özü Ahilik" sergisi

Kayseri Kalesi'nde Ahilik Haftası kapsamında "Anadolu'nun Özü Ahilik" konulu sergi açıldı.Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür AŞ...

KAYMEK'ten "Anadolu'nun Özü Ahilik" sergisi
14 Eylül 2021 - 15:45
Kayseri Kalesi'nde Ahilik Haftası kapsamında "Anadolu'nun Özü Ahilik" konulu sergi açıldı.

Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür AŞ (KAYMEK) tarafından Kayseri Kalesi'nde açılan sergide Selçuklu dönemi Ahi esnafının kullandığı yaklaşık 19 eser, 23 el sanatı eğitmeni tarafından 45 günde hazırlandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Kalesi'nin Cumhuriyet Meydanı'nda "gerdanlık" gibi yer aldığını söyledi.

Meydanda birçok tarihi eser bulunduğunu anlatan Büyükkılıç, Kayseri'nin bir açık hava müzesi olduğunu ifade etti.

Büyükkılıç, kentteki müze ve kütüphane sayısını artırdıklarını vurgulayarak, kültüre sahip çıktıklarını anlattı.

"Ahi ahlakı ile ahlaklanmış esnafın hepsini bağrımıza basıyoruz." diyen Büyükkılıç, Ahi kültürünün sadece Kırşehir, Kayseri ve başka şehirlerde değil, tüm insanlıkla ilgili olduğunu, iş ahlakının herkes için önem arz ettiğini vurguladı.

Sergi ile ilgili bilgiler veren Büyükkılıç, 23 KAYMEK eğitmeninin yaptığı 19 eserin 45 günde tamamlandığını dile getirdi.

Büyükkılıç, "Amacımız Ahilik kültürünü yaymak ve Ahi Evran'ı gündemde tutmak. Onun felsefesini tüm insanlığa ulaştırabilmek." dedi.

Etkinliğe Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Kayseri Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alan ve davetliler katıldı.

Konuşmaların ardından sergi gezildi.