Gençlik ve Spor Bakanlığından Diyarbakır'a yatırım

Bakan Kasapoğlu: "Diyarbakır'ın kaderinin Türkiye'nin kaderi olduğuna inanıyoruz. Anadolu'nun kaderinin Türkiye'nin kaderi olduğuna inanıyoruz" "El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, Türkiye'nin kuzularını Fırat'ın kuzularını hiç kimseye yar etmeyeceğiz" "Gençlik bizim en büyük umudumuz. Türkiye'nin gençleri insanlığın umudu"

01 Temmuz 2021 - 17:40
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Diyarbakır'a gençlik ve spor yatırımı kapsamında yapılacak tesislerin protokolü imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen protokol kapsamında üniversitelerde gönüllülük dersi alan, gençlik merkezlerinde bakanlıkta gönüllük faaliyetlerine katılanların belediye hizmetlerinden faydalanma noktasında avantajlar elde edeceğini söyledi.

Diyarbakır heyeti ile kente yapılacak yatırımların ve gönüllülük alanında Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve yerel yönetimler arasında ilk kez gerçekleştirilecek iş birliği protokolü imza töreninde Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, AK Parti İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak ve Bakan Kasapoğlu konuşma yaptı.

Bakan Kasapoğlu, konuşmasında Diyarbakır için bir araya gelindiğine dikkati çekerek "İmzalayacağımız protokolle Diyarbakır için var olan eserleri geliştireceğiz. Eskiyenleri onaracağız. Eksik olanları da tamamlayacağız. Diyarbakır'ı genç dostu spor dostu yapmaya yönelik önemli bir hamleyi gerçekleştireceğiz.'' dedi.

Geçen ay Diyarbakır'ın güzel yürekli halkıyla bir araya geldiklerini ve hasret giderdiklerini belirten Kasapoğlu, ''Onlar da bize gönül kapılarını açtılar. Ziyarette değerlendirmeler yaptık ve bugün bu değerlendirmeleri protokole aktarma aşamasına geldik." ifadelerini kullandı.

"Bizler, Türkiye'yi geçmişi kadar güçlü bir istikbale taşıyacak olan beraberlik ruhuyla hareket etmekteyiz."diyen Kasapoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Şehirlerimiz için iş birliği yapıyoruz. Gönül birliği yapıyoruz. Şehirlerimiz için gösterdiğimiz çaba bu ülke için. Diyarbakır'ın kaderinin Türkiye'nin kaderi olduğuna inanıyoruz. Anadolu'nun kaderinin Türkiye'nin kaderi olduğuna inanıyoruz. Dicle'nin, Fırat'ın, Sakarya'nın kuzularının Türkiye'nin umudu, Türkiye'nin istikbali olduğuna inanıyoruz. O yüzden birlikte çalışacağız, üreteceğiz. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, Türkiye'nin kuzularını Fırat'ın kuzularını hiç kimseye yar etmeyeceğiz."


- "Gençlerle yoldaşlığımızı kimse engelleyemeyecek"


Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Gençlerle yoldaşlığımızı kimse engelleyemeyecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarı ve vizyonuyla gençlerin seçme ve seçilme yaşının düşürülmesi, referandumda AK Parti'nin seçilme yaşını 18 olarak teklif etmesine birilerinin her zamanki gibi "istemezuk" diyerek ortalığı ayağa kaldırmasının hala zihinlerde olduğunu dile getiren Kasapoğlu, "Bunlar şimdi kendilerini 'Gençlerin demokrat amcası' olarak ifade ediyorlar ama biz gençlerin yanında olduğumuzu onların demokratik haklarını güçlendirirken, buna kimlerin engel olmaya çalıştığını çok iyi biliyoruz." diye konuştu.

Her zaman hakikatten samimiyetten yana olup gençlerin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"Bizimki kuru laftan ibaret değil. Son 19 yılda Diyarbakır'da neleri gerçekleştirdiğimizi biliyoruz. 19 yıl önce 10 olan tesis sayımız bugün 58, yurtlarımızın kapasitesi 2 bin 200'den 5 bin 500'lere geldi. Gençlik merkezi yokken bugün 8 tane var. Bu protokolle merkez sayımızı tüm ilçelere yaymış olacağız. Lisanslı sporcu 3 bin 700'den şimdi 140 bin olmuş. Bunu yeterli görüyoruz, çıtayı yukarı taşıyacağız. Diyarbakır gençlerini ,çocuklarını, onların gücünü, enerjisini sporla sanatla kültürle tek tek onlara dokunarak onları destekleyerek, imkanları onlar için seferber ederek çok daha farklı noktalara geleceğiz."


- "Gençlik bizim en büyük umudumuz. Türkiye'nin gençleri insanlığın umudu"


Bakan Kasapoğlu, "Protokolle birlikte bugün çok önemli bir ilki de gerçekleştirmiş olacağız." diye konuştu.

2019'un "Gönüllülük Yılı" ilan edildiğini hatırlatan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin 4 bir yanında gönüllülük faaliyetlerine destek verme, gönüllü faaliyetlerini artırma noktasında yerel yönetimlerle, kamu kurumlarıyla, bakanlıklarla, sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaptık. 2019'u başlangıç kabul ederek gönüllük çalışmalarını desteklemeye devam ettik, ediyoruz. Yerel yönetimler bizim en önemli paydaşımız. Bugün yine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile bakanlığımız arasında bir gönüllülük protokolüne imza atıyoruz. Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren 'gençgonululler.gov tr' platformuna Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin de kurumsal üyeliğini bu vesileyle gerçekleştiriyoruz. Protokol kapsamında üniversitelerde gönüllülük dersi alan, gençlik merkezlerimizde bakanlığımızda gönüllülük faaliyetlerine katılan gençlerimiz Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden indirimli ya da ücretsiz faydalanabilme noktasında avantaj sağlayacaklar. Bu hem genç hem sporcu dostu belediyecilik anlayışı açısından yeni bir başlangıcı sağlamamız açısından önemli bir konu. İnanıyoruz ki bu süreci Diyarbakır'da başlatıp 81 ilimize tüm ilçelerimize yaymak nasip olsun. Diyarbakır yeni dev adamlar yetiştirecek. Yeni yıldızlar Diyarbakır'dan çıkacak. Yetişecek gençlerimiz ay-yıldızımızı en yükseklerde dalgalandırsınlar. Bizler tüm imkanlarımızla gençlerimizin yanında olacağız. Gençlik bizim en büyük umudumuz. Türkiye'nin gençleri insanlığın umudu.