Ereğli'ye bu yıl 53 milyon liralık yatırım yapılacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ereğli'de vatandaşlarla ve esnafla bir araya gelerek ilçedeki yatırımları...

Ereğli'ye bu yıl 53 milyon liralık yatırım yapılacak
05 Eylül 2021 - 17:40
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ereğli'de vatandaşlarla ve esnafla bir araya gelerek ilçedeki yatırımları inceledi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Ereğli ziyareti kapsamında ilk olarak Konya Büyükşehir Belediyesi Çalışma Ofisi'nde ilçe yatırımlarının değerlendirildiği bir toplantı yapan Altay, daha sonra AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Zübeyir Dursun ile ilçe esnafını ziyaret ederek, hayırlı işler temennisinde bulundu. Karşılaştığı çocuklarla da sohbet eden Altay, onlara hediyeler dağıttı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen Alhan Mahalle yolunda incelemelerde bulunan Altay, sorumluluk alanlarında bulunan yolların genişliklerini artırarak, merkez standardına getirdiklerini söyledi.

İlçelerin standardını Büyükşehir standardına getirmek için sahada yoğun şekilde çalıştıklarını dile getiren Altay, Ereğli'de bu yıl 23 milyon lirası KOSKİ'nin, 30 milyon lirası da Büyükşehir Belediyesi'nin olmak üzere toplamda 53 milyon liralık bir yatırım gerçekleştireceklerini kaydetti.

Altay, "KOSKİ'miz özellikle Cinler ve Çömlekçi mahallelerinde 22 bin 600 metre kanalizasyon hattı döşedi. Büyükşehir olarak şu an itibariyle 30 kilometrelik yol planlaması yapmıştık, 16 kilometresi tamamlandı, geri kalan bölümde de yoğun şekilde çalışıyoruz. İnşallah bu yıl bitmeden tamamlamış olacağız. Yolların hem genişliklerini artırıyor hem de merkez standardına getiriyoruz." dedi.

Özellikle ilçe merkezi dışındaki mahallelerde daha önce 100 bin metrekare parke sözü verdiklerini, şu ana kadar 10 mahalleyi tamamladıklarını ve 10 mahallede de yoğun bir çalışma yürüttüklerini aktaran Altay, şunları kaydetti:

"İnşallah sözümüzü yerine getirerek 100 bin metrekare parkeyi de bu yıl tamamlamış olacağız. Yine ilçemize sözünü verdiğimiz yarı olimpik yüzme havuzunun ihalesini inşallah ekim ayının ilk yarısında yaparak, bu yıl içinde yarım olimpik yüzme havuzuna da başlamayı arzu ediyoruz. Ereğli'nin kuzey ve güney girişlerindeki refüjleri karayollarından devraldık ve bir hat olarak refüjlerin düzenlemesini eylül ayının ilk haftasında ihalesini yaparak, Ereğli'ye yakışır, gelenlerin Konya'ya ve Ereğli'ye geldiğini hissedecekleri bir düzenleme gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yeni hal ve kamyon garajıyla ilgili planlama süreçleri devam ediyor. İnşallah önümüzdeki aylarda 5 binlik planlarını yapıyoruz. Bir taraftan hal esnafımızla, bir taraftan kamyoncu esnafımızla görüşerek yeni projelerimizi şekillendirdik. İnşallah yıl tamamlandığında Ereğli'mize 53 milyon liralık hizmeti kazandırmış olacağız. Ereğli’mizin tamamında gece gündüz demeden çalışıyoruz."

-ALTAY, Ereğli'de domates hasadına katıldı

Altay, Aşıklar Mahallesi'nde 90 dekarlık domates tarlasını da ziyaret ederek, işçilerle birlikte domates hasadına katıldı.

Konya Ovası'nın her yerinde farklı bir üretimin olduğunu ifade eden Altay, "Domates hasadına şahitlik ettik. Çalışanlarımıza yardım ettik. Burada toplanan domatesler özellikle kurutularak ihracata gönderiliyor. Konya tam bir tarım merkezi. Biz de tarımın gelişmesi için ciddi bir caba sarf ediyoruz. Konya Ovası üretiyor, Türkiye doyuyor. İnşallah çiftçimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.​​​​​​​