Çocuk Hakları Komiteleri üyesi yaklaşık 30 bin çocuk haklarını öğreniyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki komitelerde üye 880'i engelli toplam 29 bin 344 çocuğun çeşitli faaliyetlerle aile ve toplum hayatının yanı sıra kamusal yaşama katılımları sağlanıyor

09 Kasım 2021 - 12:40
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Çocuk Hakları Komitelerine üye 880'i engelli toplam 29 bin 344 çocuğa sosyal etkinliklerle "çocuk hakları" öğretiliyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin toplumun tüm kesimleri tarafından öğrenilerek hayata geçirilmesi, çocukların kendilerini ilgilendiren karar süreçlerine katılımının sağlanması amacıyla 81 ilde Çocuk Hakları Komitesi kurulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda çocukların aile ve toplum hayatının yanı sıra kamusal yaşama katılımlarına ortam oluşturulduğu ve çocukların her kademede karar alma süreçlerinde etkin olmasının hedeflendiği kaydedilen açıklamada, komiteler aracılığıyla sosyal sorumluluk, eğitim, tanıtım, bilinçlendirme, kültürel ve sportif faaliyetlerin düzenlendiği, özel gün ve haftalarda etkinliklerin ve çocuk dostu alanların yapıldığı ifade edildi.

Çocukların, sosyal sorumluluk kapsamında yaşlı ve engellilere ziyaret, hayvan barınaklarına gezi, fidan dikimi, yardım gibi faaliyetlere katıldığı aktarılan açıklamada, diğer faaliyetlere ilişkin şu örneklere yer verildi:

"Kırklareli Çocuk Hakları Komitesi 'Çocuk Hakları Gazetesi' çıkarırken, Adıyaman Çocuk Hakları Komitesi üyeleri, ilin dezavantajlı bölgelerindeki okullarda çocuklara kırtasiye malzemeleri hediye etti. Kahramanmaraş Çocuk Hakları Komitesi, Kızılay iş birliğiyle 'Veren El Alan Elden Üstündür' projesi kapsamında ihtiyaç sahiplerine ekmek dağıttı. Diyarbakır Çocuk Hakları Komitesi üyeleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında köy okulu ziyareti ve fidan dikimi gerçekleştirdi. Elazığ Çocuk Hakları Komitesi üyeleri, depremde yaralanan Yüsra bebek ve annesini ziyaret ederek ihtiyaç malzemeleri ve hediyeler götürdü. Mersin ve Ardahan'da Çocuk Hakları Durakları yapıldı. Şehrin belli noktalarına konulan panolarla ve otobüs duraklarına asılan afişlerle çocuk haklarına işaret edildi."

Komitelere üye 880'i engelli toplam 29 bin 344 çocuğun çeşitli etkinliklerle çocuk haklarını öğrendiği bildirildi.