BEDAŞ'ın yaptığı hazırlıklarla İstanbul Avrupa Yakası kışa hazır

BEDAŞ, abonelerin sorun yaşamaması için 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak'ta bakım ve yatırım kaynaklı planlı kesintileri iptal etti

30 Aralık 2022 - 14:40
oğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) kış hazırlıkları kapsamında, bakım, onarım ve yenileme çalışmaları ile İstanbul Avrupa Yakası’nda enerji altyapısını güçlendirdiğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sahada yapılan tespitlerin ardından yenileme, bakım ve tesis için ihtiyaç duyulan bölgelerde çalışmalara başlayan BEDAŞ, bu yıl içinde 2 bin 702 kilometre enerji hattı, 5 bin 110 trafo merkezi ve 8 bin 793 aydınlatma direğinde bakım ve onarım çalışması yaptı.

BEDAŞ, makineye bağlı hastaların etkilenebileceği olası kesintilerde enerji tedarikinin sağlanabilmesi amacıyla 2,5 kilovoltamper (kVA) gücünde AG el tipi jeneratörleri ilgili lokasyonlarda hazır halde bulundurdu. Yaklaşan kış döneminde yaşanabilecek kar yağışı sırasında ulaşım zorluğu yaşanmaması için de 4x4 araçları, 630 kVA gücünde mobil jeneratör ile güçleri 46 – 400 kVA arasında değişen jeneratörleri 15 işletme müdürlüğüne bağlı 23 birimde konuşlandırdı.

BEDAŞ, abonelerin sorun yaşamaması için 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak tarihlerinde bakım ve yatırım kaynaklı planlı kesintileri de iptal ederken, olası arıza ve taleplere hızlı yanıt verebilmek hedefiyle sahadaki ekiplerini güçlendirdi.

Yılbaşı gecesi ile ilgili çalışmalar hakkında detaylı bilgi verilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yılbaşı gecesinde elektrik tüketimi sınırlı kalmıştı. Bu sene pandeminin etkisi geçtiğinden özellikle gece puantında artış yaşanması bekleniyor. Yılbaşı gecesinde enerji tedarikinde bir sorun ortaya çıkmaması için son dönemde özellikle otel ve eğlence mekânlarının yoğun bulunduğu bölgelerde tespit çalışmalarına ağırlık verdik. Arıza, onarım ve bakım ekiplerimiz 7/24 çalışma esasına dayalı olarak herhangi bir enerji problemi yaşanmaması ve arızalara en kısa sürede müdahale edebilmek için sahada hazır bir şekilde bekletiliyor. Aynı zamanda operasyon merkezinde görevli mühendisler ve teknik personel, kesintilerin takibini gerçekleştirerek hızlı aksiyon alınabilmesi için saha ekiplerine yardımcı olacak."