Aksa Enerji, 2021'de 1,68 milyar lira net kara ulaştı

Aksa Enerji'nin net karı geçen yıl sonunda önceki yıla göre yüzde 257 artışla 1,68 milyar lira oldu.Şirketten yapılan açıklamaya göre, 7 ülkede...

01 Mart 2022 - 10:05
Aksa Enerji'nin net karı geçen yıl sonunda önceki yıla göre yüzde 257 artışla 1,68 milyar lira oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 7 ülkede faaliyet gösteren şirket, Özbekistan'da tarihinin en büyük yurt dışı yatırımına imza attığı geçen yılı rekor finansal sonuçla kapattı.

Şirketin cirosu ise bir önceki yıla göre yüzde 92 artışla 13,9 milyar lira seviyesine ulaştı.

Yeni tip koronavirüs salgınının etkilerinin devam ettiğlşfgi ve dünya çapında enerji krizinin yaşandığı 2021 yılında Aksa Enerji, yurt içi ve yurt dışı operasyonlarından elde ettiği gelirler ile Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karını (FAVÖK) bir önceki yıla göre yüzde 74 artırarak 2,6 milyar liraya çıkardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Cemil Kazancı, 2021'in şirket için başarıların yılı olduğunu belirterek, "Asya ve Afrika'daki yatırımlarımız sayesinde net karımızı 1,68 milyar lira ile 3 katından fazla artırdık, FAVÖK ve ciroda rekor büyüme kaydettik. 470 milyon ABD doları yatırımla, tarihimizin en büyük yurt dışı yatırımını hayata geçirdiğimiz 2021 yılında, net finansal borçlarımızın FAVÖK'e oranı ise düşmeye devam etti ve sektör ortalamasının çok altında bir seviye olan 1,74 çarpan olarak gerçekleşti. Yeni dönemde Özbekistan santrallerimiz ile döviz bazlı gelirlerimizi artırmaya devam edeceğiz. 2022 yılında da yarısı yurt dışında olmak üzere 2 bin 700 megavattan fazla kurulu gücümüz ile çalışmalarımıza ara vermeden hem ülkemize hem de faaliyet gösterdiğimiz bölgelere değer katmak için tüm gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.